Українська освіта: успіхи маємо, а от презентувати їх громаді не завше можемо або роздуми після Форуму «Інноватика в сучасній освіті»

30.10.2016

Українська освіта: успіхи маємо, а от презентувати їх громаді не завше можемо або роздуми після Форуму «Інноватика в сучасній освіті»

Днями у столиці відбувся VIII Міжнародний форум «Інноватика в сучасній освіті».
Цей захід передбачає презентацію напрацювань навчальних закладів різного рівня, наукових установ, позашкільних закладів освіти, закордонних освітніх центрів, фондів, які пропонують новітні підходи до освіти, виставку виробників і постачальників сучасних засобів навчання, різні науково-практичні конференції, круглі столи, семінари, презентації, майстер-класи. Проект доволі цікавий у контексті нині актуального суспільного інтересу до освітньої реформи.

По суті Форум – це єдиний офіційний майданчик для обговорення досягнень навчальних установ, які працюють в Україні та за кордоном, можливість порівняти, оцінити практичне значення наданих освітніх послуг, презентувати широкій громадськості певний інтелектуальний продукт. Зрештою, це непогана можливість налагодити комунікацію між освітньою установою і роботодавцем.

Організатором Форуму є компанія «Виставковий світ» за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національної академії педагогічних наук. Можливість участі у Форумі для певного навчального закладу є платною. Розмір оплати коливається від 300  до майже 4000 гривень, для учасників із-за кордону розмір оплати – від 115 до 1500 євро залежно від формату участі. Подібна практика цілком звична для навчальних установ у Європі, де фінансова автономія, хоча б університету, виглядає реальніше вітчизняної. Але для українських навчальних закладів фінансовий аспект є перепоною. Очевидно, тому з Рівненщини на Форумі першого дня (25 жовтня) зауважила лише два професійно-технічні училища з Березного та Сарн. Натомість було предсталено чимало освітніх установ з Центральної та Східної України, зарубіжних вишів. Зауважу, що саме біля стендів останніх збиралося чи не найбільше шкільної та студентської молоді. А, між тим, гадаю, українських освітнім закладам, особливо гуманітарного спрямування теж є чим похвалитися. 

Тепер напрошується питання. Можливо, Міністерству освіти і науки варто більше уваги зосередити на забезпеченні можливостей навчальним установам презентувати свою роботу широкій громаді?! Це б у перспективі вирішило питання реальної кількості затребуваних на ринку навчальних закладів, доцільність державного фінансування цих установ, сприяло б свідомішому вибору майбутнього місця навчання, корелювало б потребу в фахівцях певних напрямів.

Державні освітні установи, особливо звичайні загальноосвітні школи, в яких на ентузіазмі вчителів застосовуються сучасні підходи до викладання, просто не мають змоги профінансувати участь у заході. Як варіант, можна запровадити конкурс на безкоштовну участь у Форумі на основі презентації власних розробок, авторських програм. Це могло б дати шанс демонстрації реальних досягнень, які котуватимуться на ринку. Бо найкраще діяльність освітньої установи оцінюють не міністерські рейтинги, внутрішні галузеві конкурси професійної майстерності, а затребуваність підготованого фахівця на ринку праці і його готовність демонструвати актуальні soft skills, зрештою, працевлаштування у відповідності до одержаного диплому.

Вікторія Назарук 

, , переглядів: 6 179