Справжнісіньке повстанське привітання з Різдвом Христовим 1944 року

07.01.2017

Справжнісіньке повстанське привітання з Різдвом Христовим 1944 року

– Під час обшукування у Вас виявили документ, який надіслав Воєнний комендант надрайону. Скажіть, що це за документ і навіщо Ви його зберігали? – запитав старший розслідувач слідчого відділу УНКГБ Рівненської області молодший лейтенант держбезпеки Бєрдніков, коли 24 березня 1944 року допитував Шукалюка Трохима Наумовича, 1898 р.н., мешканця села Річиця тогочасного Тучинського району Рівненської області.

У лютому 1944 року Шукалюка заарештували за належність до Організації Українських Націоналістів (бандерівської), де мав псевдо «Сич». Займав посаду підрайонного, а згодом – районного коменданта ОУН.

– Цей документ мені надіслали з надрайонної Воєнної комендатури з нагоди свята Різдва Христового та Нового року. Я цей документ прийняв як привітання з Новим роком і святом Різдва Христового, прочитав його й відразу ж поклав до гаманця та й геть забув про нього, – відповів Шукалюк на поставлене запитання.

 

  Повстанська вітальна листівка, яку знайшли у Шукалюка Трохима Наумовича

 

– Кому Ви ще давали читати цей документ?

– Нікому я не давав читати цей документ.

– Скільки примірників такого документу Ви отримали і кому роздали? – допитував далі Бєрдніков.

– Особисто я отримав лише один примірник <…>, – відповів Трохим.

– Передаючи цей документ, чи Вам сказав Гірак, щоб розповсюдили його серед инших членів ОУН?

– Ні, він мені про це нічого не казав.

Ви обманюєте. Цей документ є не простим привітанням з Новим роком та святом Різдва Христового, а він є справжнісіньким контрреволюційним закликом, і Ви не могли так просто, як Ви свідчите, поставитись до нього, Ви безперечно довели до відома всіх членів ОУН зміст цього документу. Ви це підтверджуєте? – не вгамовувався Бєрдніков.

– Щодо цього запитання я свідчу правдиво й заявляю, що нікому не давав читати цей документ і його зміст не доводив до відома членів ОУН, а як поклав його до свого гаманця та й забув, що він у мене є, – наполягав Шукалюк.

Отже, цим документом, про який йшла мова, була невелика повстанська вітальна листівка. Окрім неї, у Трохима Наумовича знайшли ще й низку бандерівських документів: характеристики на деяких членів ОУН, звіт, лист другові «Сичу». Ознайомившись з їхнім змістом, Бєрдніков поставив кілька справжнісіньких радянських запитань:

– Навіщо в кінці кожного документу Ви пишете «Слава Україні»?

– Нам так сказали, щоби на кожному документі, незалежно від його змісту, писали слова «Слава Україні».

– А що це значить?

– Я не знаю, що це значить, наказали писати, я й писав, – по-простацьки відповів «Сич».

Коли завершать слідство, то Шукалюка в числі семи членів ОУН звинуватять у зраді радянської Батьківщини, а у звинувальному висновку про них напишуть:

«Як активні оунівці, ненависні вороги Радянської Батьківщини, ставили за мету збройним шляхом відірвати українську Радянську Соціалістичну республіку від братських народів СРСР і створити самостійну буржуазно-націоналістичну українську державу.»

Сьогодні Українську державу вже маємо! Кого називати братнім народом – розберемося самотужки.

І наостанок, як у тих документах – Слава Україні!

    

 

  Використане джерело:

1.      УСБУ в Рівненській області, архівно-кримінальна справа № П-12661.

 

, , , , , , , , , переглядів: 1 664

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.