Швидкість прискорить «Голландець»

26.10.2017

Швидкість прискорить «Голландець»

У Prozorro.Продажі вводять систему голландськихї аукціонів. Вона має прискорити швиткість реалізації заставного майна та кредитів.Фонд гарантування вкладів виставляє на торги через Систему всі активи банків. що ліквідуються

Нещодавно Мінюст затвердив новий формат продажу активів неплатоспроможних банків. Саме на введення голландського аукціону Фонд гарантування вкладів та проектний офіс ProZorro.Продажі покладає свої найсміливіші сподівання щодо більш ефективної, а головне – скорішої реалізації проблемних активів. Отже, розглянемо, чим відрізняється голландець від звичайного англійського аукціону (так званого EnglishForward) і чому ця модель, за думкою фахівців, спрацює та змінить на краще ситуацію на ринку.
 
Нагадаємо, що Фонд гарантування вкладів став ініціатором створення ProZorro.Продажі – електронної торговельної системи, через яку сьогодні держава успішно і прозоро продає. Її збудовано на  принципах електронної системи публічних закупівель ProZorro, коли до центральної бази даних приєднані приватні партнери-майданчики й саме через них покупці знаходять цікаві лоти, реєструються у системі та беруть участь в аукціонах. З будь-якого майданчика можна побачити абсолютно всі лоти, які продає Фонд.
На балансі ФГВФО знаходяться активи 90 збанкрутілих фінансових установ   на суму  500 мільярдів гривень, а часу на їх реалізацію катастрофічно мало – не більше  5 років. До кінця 2017-го Фонд планує виставити на продаж через Систему всі активи банків, що ліквідуються.
 
«Гальма» системи – проблемні кредити
 
80% активів банків – це кредити, швидкість  реалізації яких є критично важливою. Але, справа у тому, що реальну ціну кредитних зобов’язань, заставних земельних ділянок, чи об’єктів нежилої (промислової) нерухомості  визначити дуже важко.  Зараз торги починаються із вартості заборгованості (номінальної ціни), яка може суттєво відрізнятися від ринкової.
Більш того, за правилами класичного (англійського) аукціону покупці можуть пропонувати лише ціни, які є вищими за стартову. Таким чином, велика кількість аукціонів просто не відбувається. У такому разі лоти виставляються на повторні торги, але вже зі знижкою у 10% . Так один лот може виставлятися на торги до 8 разів і продаватися роками.
 
Найпопулярніше для України – змінити підвищення ціни на зниження
 
Щоб значно прискорити реалізацію проблемних активів було вирішено впровадити   нову модель торгів, збудовану за принципами голландського аукціону. Тут ціна за лот не підвищується, а знижується. І цей процес триває, поки хтось з учасників аукціону не зупинить пониження або не завершиться етап «голландця». Таким чином, весь період зниження має займати не місяці, а  лише 5-6 годин. За цей час від 100% вартості починається пониження по 1% за крок, і аж до 80 кроків.
Що цікаво, сам формат «голландця» вперше з`явився, як інструмент для гуртової торгівлі тюльпанами. Щодня в Амстердамі за чотири години роботи продається 12 мільйонів зрізаних і мільйон квітів у горщиках. А митна служба США використовує голландські аукціони, щоб продати товари, які залишалися на зберіганні протягом року.
Тож, коли треба  продати щось, що не має  ринкової вартості, або те, що не вдавалося продати роками (наприклад, прострочені кредити банків),  впровадження системи голландських аукціонів є найкращим вирішенням проблеми. “Голландський аукціон” стисне часові межі продажу з 4-6 місяців до одного дня, а вартість активу визначить сам ринок.
 
Прозорий «Голландець»
 
В ProZorro.Продажі після зупинення одним з учасників автоматичного зниження ціни/завершення етапу «голландця», ще буде етап подачі закритих цінових пропозицій, коли інші учасники матимуть змогу запропонувати більшу ціну, ніж зафіксовано. Все це робиться для того, щоб учасники голландського аукціону змагалися між собою. І щоб держава отримала більш високу ціну за лот.
Основні принципи роботи голландського аукціону по «прозорівські» можна відокремити у декілька пунктів:
  • Протягом одного робочого дня відбуватиметься автоматичне покрокове зниження ціни лоту до того моменту, поки один із зареєстрованих учасників не натисне кнопку "Придбати" або вийде час (голландець зупиняється о 16.00).
  • Збільшення строків експозиції лотів – від 14 до 40 робочих днів.
  • Скасування обмеження на кількість учасників електронних торгів (торги вважатимуться такими, що відбулися, якщо в аукціоні візьме участь один покупець, який зробить ставку).
  • Реєстрація на електронні торги можлива в день проведення аукціону та навіть під час самого «голландця».
  • Ціна лоту зменшується від 100% до 20% від номінальної (балансової) вартості активу.
  • Голландська модель аукціонів планується не лише для індивідуального продажу активів, а й для реалізації пулів активів.
Перші лоти вже є у продажу, а самі аукціони починаються з 30 жовтня 2017 року.
Залишається додати, що для того, щоб взяти участь в голландському аукціоні потрібно зареєструватися на одному з майданчиків. Наприклад, на PUBLICBID.SALE для цього потрібно лише ввести своє прізвище, ім’я, по-батькові та номер ідентифікаційного коду. Адже лише ці дані, попередньо введені вами у систему, надалі беруться для автоматичного формування протоколу про торги (які відбулися, або ні).
, , , , , , переглядів: 666

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.