Під виглядом УПА на Рівненщині діяли «ковпаківці»

04.12.2017

Під виглядом УПА на Рівненщині діяли «ковпаківці»

У ніч на 02 січня 1945 року у селі Матіївка Тучинського району Рівненської області НКВД зорганізувало чекістсько-військову операцію, щоб зліквідувати сотню УПА «Малозуба».

Операцію зреалізували на підставі наявних агентурних відомостей, а до участі в ній залучили спецгрупу Тучинського районного відділу НКВД та бійців місцевого гарнізону. Сотня ж УПА «Малозуба» налічувала тоді лише 25 бійців.

Сили НКВД майже впритул підійшли до «упівців» та почали обстрілювати їх з трьох боків. Відкривши вогонь у відповідь, повстанці зачали відступати, а для заслону залишили бійців з двома ручними кулеметами й автоматами. Однак, відступаючи, «упівці» також наштовхнулися на заслін, що його біля лісу залишило НКВД.

У перебігу бою загинуло 9 повстанців. Поза тим, полонили кулеметника Усачука Трихіна Романовича, 1914 року народження, із села Майків Гощанського району Рівненської області.

Невдовзі на підставі відомостей, отриманих від агентури та пересічних селян, НКВД з’ясувало, що в тому бою тяжко поранили чотирьох повстанців, один з яких згодом помер. Отже, тепер загиблих «упівців» стало десять.

Щоб знайти поранених повстанців, 04 січня 1945 року НКВД знову зорганізувало чекістсько-військову операцію. Проте в дорозі операцію несподівано зірвано.

Причиною зриву стала поява озброєної групи, схожої на загін УПА. Одначе насправді це були радянські партизани – «ковпаківці».

Ось як цю подію начальник Тучинського НКВД старший лейтенант держбезпеки Панов описав у цілком таємній спеціальній звістці, яку підготував начальнику обласного управління НКВД комісару держбезпеки Трубнікову:

«<…> причина зриву поява 18 осіб, озброєних бійців «ковпаківці», якими керував сержант Курбала Олександр Дмитрович, що діяв під виглядом банди (себто під виглядом УПА – прим. авт.) під псевдонімом «Байда».

При зустрічі оперативної групи з озброєною групою «Байди» мало не відбувся бій.

Я прошу притягнути до відповідальності винуватців, які посилали цю групу і не повідомили мене, що до району здійснювання операції цієї групи належить територія Тучинського району.»

  

   Уривок зі спеціальної звістки

Отже, про присутність удаваних «упівців» не повідомили навіть начальника місцевого НКВД. Значить, треба було, аби він також сприймав діяння «ковпаківців» доконче за діяння «упівців»?

   

 Використане джерело:

 1. УСБУ в Рівненській області, фонд № 29, опис № 15/12, арх. 29.

 

, , , , , , переглядів: 812