Орлі, син Орлика

16.01.2013

Орлі, син Орлика

Причини нової хвилі зацікавленості літературою історичної тематики важко визначити точно. Усе ж фактом залишається те, що знову, як і на рубежі століть, і письменники, і читачі звертають свої погляди до минувшини, прагнуть заглянути в давні часи, відчути подих далеких епох, ще і ще раз пережити захоплюючі події, відомі й невідомі.

      

               Ось хоча б одна з них: у 1702 році в Батурині в сім`ї старшого канцеляриста генеральної військової канцелярії та його дружини народився син, хрещеним батьком якого став сам гетьман Війська Запорізького обох сторін Дніпра Іван Мазепа. Саме з цієї дати починається розповідь Тимура Литовченка про життєвий шлях державного й військового діяча Франції, графа, генерал-лейтенанта, довіреної особи короля Луї XV на сторінках історичного роману "Орлі, син Орлика". 

               Після поразки шведсько-українських військ у Полтавській битві Пилип Орлик і його багатодітна сім’я змушені були виїхати з України, рятуючись від розправи російського самодержця. Малолітньому сину Григору, як і його рідним, довелось поневірятися на чужині, спочатку разом з батьком у містечку Бендери, а згодом — у Швеції та у Франції, де він став військовим і дипломатом. До кінця життя він так і не зміг повернутися в рідні краї, намагаючись продовжити справу батька — гетьмана Пилипа Орлика: боротися в еміграції проти поневолення України Російською імперією шляхом створення антиросійської коаліції держав за участю Франції, Швеції, Пруссії, Туреччини, Кримського ханства та Польщі.

               Цікаво ще й те, що…  Найбільший французький аеропорт під Парижем називається "Орлі" на честь того таки Григорія Орлика – збудований він на місці його колишнього маєтку, ось так. Хто-зна, може, і слони на Україні колись водилися…

           Більше про твір Тимура Литовченка на "Пораднику читача"

 

, , переглядів: 1 469

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.