Коротка історія вояка УПА Йосипа Шналя

18.04.2018

Коротка історія вояка УПА Йосипа Шналя

Шналь Йосип Мойсейович, 1923 року народження, із села Томахів Гощанського району Рівненської області, селянин, освіта 2 класи, неодружений. На запитання про його національність відповів, що він українець.

Як свідчать матеріали невеликої архівно-кримінальної справи П-14780, яку зберігано в УСБУ в Рівненській області, у грудні 1943 року Шналя Й.М. взято до лав Української Повстанської Армії. Перебував у сотні «Калини», мав псевдо «Лопух», був озброєний гвинтівкою.

Обкладинка архівно-кримінальної справи П-14780

Двічі Шналь Й.М. брав участь у боях з частинами радянської армії: вперше – 01 квітня 1944 року у складі сотні «Калини», вдруге – 03 квітня 1944 року, де спільно із сотнею «Калини» діяла ще й сотня «Жука». Саме у цьому другому бою Йосипа заполонили.

А далі було слідство – 13 квітня 1944 року матеріали кримінальної справи до свого провадження прийняв розслідувач Острозького районного відділу НКВД Рівненської області молодший лейтенант Бойко. Цього ж дня, допитуючи Йосипа, він запитав:

– Розкажіть зміст розмови, яку з вами провадив сотенний «Калина»?

– Зміст розмови <…> полягає в тому, що він закликав нас навчатися військової справи, готуватися до прийдешніх боїв з частинами Червоної армії, – відповів Шналь.

<…>

– Скажіть, яку зброю мала сотня «Калини»?

– Сотня «Калини», до якої я належав, зі зброї мала 3 шт ручних кулеметів, автоматів-гвинтівок 10-зарядних 3 штуки, решту учасників УПА озброєно російськими гвинтівками, в сотні нашій було 150 осіб. У сотні «Жука» зі зброєю було ліпше, ніж у нас, позаяк мені відомо, там були рушниці протитанкові, точно не знаю скільки, але було 2 штуки. <…>

– Скажіть, яким чином вам постачали харчі, обмундировання та зброю? – допитував Бойко далі.

– Харчі нам постачали від людності, що віддавала нам хліб печений, яйця, м’ясо тощо. Із сотні «Калини» виділено приймальника на псевдо «Пугач», який виїжджав (до) господарчих по селах та привозив у сотню, опісля розподіляли окремо по чотах, таким же чином постачали й одяг. <…>

21 липня 1944 року Військовий Трибунал військ НКВД Рівненської області у складі головувальника гв. капітана юст. Закревського, членів – старших сержантів Воробйова і Крючкова, секретаря Токарєвої, без участі звинувача й захисника, у закритому судовому засіданні в місті Острозі розглянув справу щодо звинувачення Шналя Й.М.

Під час судового засідання, відповідаючи на запитання головувальника, Йосип зазначив, що до УПА його взяли для «ведення боротьби за самостійну Україну».

Трибунал засудив Шналя Й.М. до найвищої кари – розстрілу, без сконфіскування майна через його відсутність у засудженця.

Судове засідання тривало з 14:15 год до 15:10 год, себто 55 хв.

09 жовтня 1944 року вирок виконали. 

  

Запис про виконання вироку у висновку про реабілітацію Шналя Й.М.

Відповідно до висновку Прокуратури Рівненської області від листопада 1993 року Шналя Йосипа Мойсейовича зреабілітовано.

, , , , , переглядів: 998