Карта і територія Мішеля Уельбека

11.03.2013

Карта і територія Мішеля Уельбека

Чи випадало вам будь-коли читати книжку, на сторінках якої автор вбиває себе?

    Знайомтесь – Мішель Уельбек «Карта і територія». Перед вами — саме такий випадок! Головний  герой на ім’я Жед Мартен стає відомим, фотографуючи предмети побуту та автомобільні карти, а згодом доробляється мільйонних статків, малюючи представників «простих професій» – різника, власника кав’ярні, ескорт-ґерл… Відвертість цих картин відповідає творчому методові самого Уельбека: безсторонньо фіксувати щоденне життя, первинні людські інстинкти та потреби. Він виступає літописцем своєї «території» – Європи 21-го сторіччя, її комплексів, самотностей і абсурдів.

   Автор іронічно змальовує медійно-мистецьку тусівку, яка ділить між собою ринок живопису… Є серед персонажів і колега автора Фредерік Беґбедер – екстравертний, неврівноважений, з прибраним «лівим» іміджем…

     Ще одна, чи не головна тема роману: смерть і старість (евтаназія батька Жеда, архітектора з покоління до постмодерного часу) — лякає ними автор чи намагається достукатись до нас, заґрунтованих кольоровими колажами поп-культури та міцно затиснутих шпагатами матеріальних оцінок?

      Згодом – песимістичний висновок: «Ми теж товари, тільки культурні. Ми також застаріємо. Це правило діє однаково і для нас, і для речей, тільки в нашому випадку очевидного технічного чи функціонального вдосконалення, як правило, не відбувається. Просто потрібна новизна». В кінці роману автор зазначає – «все стихає, тільки вітер колише траву. Рослинність цілковито трімфує». Роман, що закінчується цими словами, виглядає як підсумок діяльності Уельбека – і не тільки тому, що в ньому автор описує власну смерть і похорон. Як зізнався сам письменник в нещодавньому інтерв’ю, «ця книга може стати останньою в моїй кар’єрі. Серед іншого, в ній ідеться про старість, про кінець».    
   За створення роману
«Карта і територія»  Мішель Уельбек отримав
Ґонкурівську премію найпрестижнішу з літературних премій Франції. 

 

Як ви добре знаєте, більше порад для читання на "Пораднику читача"

, , переглядів: 1 532

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.