Інформаційна грамотність: чи варто шерити все, що вам “смакує”

18.03.2018

Інформаційна грамотність: чи варто шерити все, що вам “смакує”

Інтернет-простір уразив вірус поширення фейків. Неперевірену інформацію часто поширюють навіть авторитетні френди-правдолюби. Кілька рекомендацій, як того уникнути та очистити інформаційне довкілля.

 Поширювати інформацію з допомогою різних технічних новинок ми вже добре навчилися, а от засвоювати її ще не надто. Про культуру інформаційного споживання треба не тільки постійно говорити, а й регулярно вчити тому користувачів інтернету. Кількість фейкових повідомлень просто зашкалює. Дивує, насторожує, а інколи навіть обурює, коли френди поширюють повідомлення, які є відвертою нісенітницею, навіть не вникнувши в суть  написаного,  а просто купившись на сенсаційний заголовок.
Часто такі шери робляться суто з поваги до іншого користувача, зі сторінки якого був знятий фейк. Мовляв, поширює інформацію журналіст, громадський діяч, політик, просто мій добрий знайомий, як же я можу це проігнорувати, не прокоментувати й тим паче не поширити.
"Якщо це написали в газетах, озвучили еа телеекрані, отже, правда, оскарженню не підлягає" – на жаль, такі думки зустрічаються доволі часто й доводити протилежне доволі непросто.
Повторю тут кілька елементарних правил поводження з інформацією, бо надто вже хочеться, аби інформаційне довкілля стало чистішим.
1. Перед тим, як поширити певний допис на своїй сторінці, самостійно перечитайте інформацію повністю. Поміркуйте, чи відповідає заголовок повідомлення подальшому тексту, чи не виникне ситуація, що яскравий заголовок, на кшталт "Шок", "Сенсація" не підкріплений жодним фактом.
2. Зверніть увагу на ресурс, на якому розміщено повідомлення. Що може свідчити про його авторитетність?
3. Чи вказані в повідомленні джерела походження інформації? Фрази на зразок "як стало відомо із авторитетних джерел", "власні джерела", "із достовірних джерел" можуть вказувати на те, що це достовірний витвір чиєїсь фантазії.
4. Якщо у повідомленні є ілюстративні елементи, зверніть увагу, чи вказано їхнє походження?
5. Зверніть увагу на грамотність тексту. Часто наявність помилок може свідчити не лише про безграмотність автора, а й про походження повідомлення. Переклад, виконаний із допомогою всюдисущого пана Гугла, цілком може виявитися фейком, зліпленим із різних частинок.
6. Пошукайте схожі повідомлення на інших ресурсах. Може, вам відкриються нові деталі 😉
7. Якщо вже дуже смакує вам повідомлення й хочете його шерити, спитайте авторитетного френда, де він те взяв і, з чим їсть 😉
А ліпше творіть власний унікальний контент чи постіть котиків 😉
Будьмо інформаційно грамотнішими!
Усім тепла! Справжнього весняного!

, , переглядів: 711