Долати стереотипи та бути особистістю дозволить безперервне навчання!

09.04.2018

Долати стереотипи та бути особистістю дозволить безперервне навчання!

У будь-якому середовищі ти матимеш більше прав та можливостей виключно постійно працюючи, навчаючись та вдосконалюючись – основний мессидж Міжнародного Жіночого Форуму.

 Наявність великої кількості інформації з певного питання далеко не завжди означає адекватне сприйняття явища у соціумі та мінімізацію певних стереотипних узагальнень. Бо ж у масиві інформації ще треба знайти, відібрати, осмислити суть того чи іншого явища, відокремити факти від коментарів та оцінок, щоб згодом сформулювати для себе загальне бачення ситуації. Засилля інформації скоріше породжує нові стереотипи та хибні уявлення про явища, з якими мало взаємодіємо у повсякденні. Найбільш благодатний грунт для появи певних стереотипів – релігійні та культурні питання. Сусід, котрий живе інакше, ніж я, викликає значно більший інтерес, аніж той, хто намагається нічим особливим не виділятися.

Такий вступ пов’язаний із відвіданням Міжнародного жіночого форуму мусульманок, який днями відбувся у столиці.

Перед детальнішою рефлексією про сам захід, зауважу, що переважно, коли йдеться про роль жінки у мусульманській громаді, то більшості прийде думка про певні обмеження жіночих свобод. Уявлення про ці обмеження у багатьох пов’язані із візуальними чинниками, тобто нетиповою для слов’янок манерою одягатися. Приміром, хіджаб, традиційна форма жіночого одягу, викликає не просто несприйняття, а навіть острах. Мені зустрічалися думки про те, що жінка у хіджабі навіть не може претендувати на своє слово у родині, у соціумі, вона має бути лише виконавицею волі чоловіків, її родини, але сама ні на що не спроможна. Проте не все так однозначно й страшно.

Міжнародний форум зібрав учасниць та учасників не лише з України, а й з Туреччини, Молдови, Кувейту. Обговорювали цілу низку питань, серед яких роль мусульманок в освіті та медіа середовищі, питання виховання юного покоління, а також увага активну (!) роль жінки в суспільному житті.

Під час форуму доповідали спікерки, які презентують абсолютно різні сфери: мас-медіа, медицину, освіту, політикум. Кожна із них має за плечима не одне особисте та професійне досягнення, має чимало відзнак, є успішною в своїй сфері, має активну життєву позицію  та зовсім не відчуває недотримання власних прав та свобод.

У пам’яті залишилися слова лікаря-дерматолога, громадської активістки, волонтерки Рулі Аль-Шадат, котра маючи в арсеналі не один диплом про успішне навчання, не могла влаштуватися на роботу, бо носила хіджаб. Жінці довелося чимало працювати, аби зробити собі ім’я  у професії всупереч існуючим суспільним стереотипам. Тепер завдяки високому професіоналізму, її клієнти врешті сприймають її незалежно від того, який тип світогляду вона має. Щоб вибороти своє право жити та працювати так, як Руля вважала за потрібне, їй варто було докласти зусиль значно більше, ніж тим, чиї погляди у нашому соціумі є прийнятними та зрозумілими. Своєму нинішньому становищу жінка завдячує силі духу, котра постійно стимулювала її пізнавати нове, відкривати світ у його нових проявах, та постійно самовдосконалюватися, вчитися новому.

Інша спікера – Тетяна Сучкова, продюсера та режисерка, постійно наголошувала на тому, що сучасна жінка-мусульманка в українському середовищі має не стільки заявляти про себе, говорити про свої права, скільки зосередитися на постійному навчанні, вдосконаленні себе. Тоді оточення буде ставитися та сприймати мусульманок інакше.

Ще одна учасниця форуму – Катерина Євдокимова, перша в Україні дизайнерка ісламського одягу. Її роботи були представлені на благодійній ярмарці, яка проходила під час Форуму. Жінка вже тривалий час працює у сфері модної індустрії. Її наряди відповідають усім традиціям, проте є дуже стильними та сучасними. Ділячись власною історією успіху зі ЗМІ, пані Катерина наголосила на тому, що освіченій жінці не загрожують жодні утиски, несприйняття чи стереотипи, адже знання вказують на потрібний шлях у житті.

Приклади трьох сучасних, успішних, цікавих та громадсько активних мусульманок засвідчують відкритість та динамічність мусуманської громади в Україні та руйнують стереотип про безправність жінки.

Звісно, у будь-якому середовищі можуть траплятися різні ситуації. Проте переконуюся, що у будь-якому середовищі ти матимеш більше прав та можливостей виключно постійно працюючи, навчаючись та вдосконалюючись!

Вдячна організаторам за мотиваційний захід! 

, , переглядів: 540