30.11.-0001, 00:00
У Рівному презентували збірки Української Гельсінської спілки з прав людини
Сьогодні в приміщенні нашої бібліотеки відбулася прес-конференція, на якій презентували результати роботи громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Рівному за період з серпня 2014 року по грудень 2016 року. Окрім того, представники УГСПЛ презентували цікаві правові збірки: “Успішні історії громадських приймалень УГСПЛ” та “Буквар скаржника”.

На заході були присутні координаторка та юристки громадської приймальні УГСПЛ Марія Цип’ящук та Олена Романова, Іванна Смачило - Начальниця Головного територіального управління юстиції в Рівненській області, Василь Овдіюк - Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Сергій Іллюк - Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Рівненській області.

Успішні історії мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини – це приклади реальних історій з життя звичайних громадян, які звернулись по допомогу до юристів громадських приймалень УГСПЛ і відстояли свої права. Такі історії підтверджують, що  успішне вирішення багатьох непростих ситуацій у царині захисту прав людини, можливе. За свої права потрібно і варто боротися! Усі ці надихаючі історії та позитивні приклади з практики юристів мережі приймалень увійшли до збірки успішних історій, яку було презентовано під час прес-конференції. Приємно, що із 19 історій, які увійшли до збірки, 4 – перемоги юристів Рівненської громадської приймальні.

Інше видання – це оновлений варіант брошури “Буквар скаржника” – найбільш популярного серед клієнтів приймалень і не лише видання. І це не дивно, адже “Буквар скаржника” – це покрокова інструкція, викладена доступною та простою мовою щодо того, як правильно та грамотно складати заяви, скарги та інші звернення до різноманітних адресатів, як планувати свою діяльність із оскарження тих чи інших дій або бездіяльності певного суб’єкта, або ж – навпаки – ініціювати певні зміни до регулювання відносин і домагатися їх впровадження.

Ознайомитись з виданнями зможе кожен охочий, адже чимало цих збірок були передані бібліотеці, обласному Управлінню юстиції, а також до Регіонального центру БВПД в Рівненській області.

 

Під час “звітної” частини прес-конференції координаторка та юристка громадської приймальні УГСПЛ в м. Рівному Марія Цип’ящук розповіла про історію створення та основні напрямки діяльності громадської приймальні. Зокрема, правозахисниця повідомила, що приймальню було створено 01 серпня 2014 року Громадською організацією Центр правових і політичних досліджень “СІМ” (м. Львів), яка є співзасновницею УГСПЛ, а отже Рівненська приймальня входить до мережі громадських приймалень найбільшою правозахисної громадської організації в Україні - Української Гельсінської спілки з прав людини.

Метою діяльності приймальні є надання безоплатної правової допомоги людям, чиї права порушені з боку органів державної влади або місцевого самоврядування чи їх посадових осіб. При цьому, завданням приймальні є надання первинної правової допомоги – тобто інформації та консультації. Тим не менше, за час своєї діяльності юристи приймальні неодноразово здійснювали представництво своїх заявників у судах (80 випадків представництва) та зверталися в інтересах клієнтів до органів державної влади, місцевого самоврядування чи їхніх представників (113 звернень), підготували 255 процесуальних документи та надали допомогу у підготовці 548 документів іншого характеру. Загалом правову допомогу було надано у 3802 зверненнях.

Іншим напрямом діяльності громадської приймальні є правова просвіта населення. Юристи приймальні проводять або беруть участь у багатьох просвітніх заходах.

“Ще з осені 2015 року Олена Романова, юрист нашої приймальні, проводить уроки з прав людини для учнів загальноосвітніх шкіл міста Рівного. Окрім того, ми розпочали діяльність Кіноклубу з медіа просвіти населення  Docudays UA “Права людини крізь об’єктив”, на засіданнях якого учасники  мають змогу переглянути документальні стрічки, які висвітлюють різні аспекти прав людини і обговорити між собою, у спробі глибше зрозуміти зміст того чи іншого права, зрозуміти причини його порушень, а також знайти шляхи захисту такого права і впливу на ситуацію таким чином, щоб зменшити ризик порушень прав людини в майбутньому. Кіноклуби проводилися як закритого типу – наприклад, для учнів Рівненського економіко-правового ліцею або студентів Національного університету “Острозька академія”, так відкриті засідання, які міг відвідати кожен бажаючий. Окрім того, в листопаді минулого – 2016 року, приймальнею організовувалася Мандрівна виставка в рамках програми “Права людини в дії”, яка мала назву “Кожен має право знати свої права” http://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2016/01-12-01. Виставка тривала три тижні, та розміщувалася в Рівному і в Острозі. За цей час її відвідали понад тисяча школярів та інших громадян. Окрім того, ми проводимо різноманітні семінари або тренінги, зокрема на тематику захисту прав учасників АТО та членів їх сімей, вимушених переселенців та не лише. Наприклад, у вересні минулого року наша приймальня організовувала круглий стіл, на якому обговорювалося питання права на мирні зібрання http://rtb.rv.ua/company/tele/news/2016/09/22/u-rivnomu-govorili-pro-svobodu-mirnih-zibran-video/. Також, за можливості, намагаємося долучатися й до інших заходів, на які нас запрошують.” – розповідає Марія Цип’ящук.

Більш детально про діяльність, пов’язану із правовою допомогою внутрішньо-переміщеним особами внаслідок окупації Криму та частини Луганської і Донецької областей, а також про особливості вирішення пенсійних справ розповіла юристка громадської приймальні УГСПЛ в м. Рівному Олена Романова, адже саме вона працює із переважною кількістю таких категорій справ.

Олена Романова повідомила: - “Активна правова допомога вимушеним переселенцям розпочалася у липні  2015 року. Так, юристами приймальні були здійснено виїзні консультації в усі районні центри Рівненської області з метою надання правової допомоги внутрішньо переміщеним особам. Загалом за час діяльності приймальні опрацьовано 359 звернень внутрішньо переміщених осіб. ЗА такими зверненнями складено або надана допомога у складанні 61 документа, 7 з яких – процесуального характеру; здійснено 29 звернень на користь заявників, надано 265 консультацій. Серед найбільш поширених проблем - відмови у виплаті адресної допомоги, пенсій, банківські питання і питання оформлення субсидії. Юристам приймальні вдалося відстояти право на пільгову пенсію для переселенця, для багатьох усунути перешкоди в отриманні щомісячної адресної грошової допомоги, оформленні заявки декілька десятків перепусток в зону АТО, надана допомога у підготовці процесуальних документів, зокрема щодо оскарження дій виконавчої служби. Окрім того проводились регулярні інформаційно-просвітницькі заходи для переселенців.

Восени 2016 року до приймальні почали масово звертатися клієнти щодо різних пенсійних питань, серед яких найбільш актуальним виявилась відмова пенсійного фонду здійснювати перерахунок пенсії пенсіонерам - колишнім державним службовцям. За допомогою юристів приймальні було подано декілька позовів до пенсійного фонду, дві справи наразі виграно на користь пенсіонерів, розгляд інших справ досі триває.”

Як зазначалося, на прес-конференцію були запрошені представники різних місцевих органів виконавчої влади, з якими співпрацює громадська приймальня УГСПЛ в м. Рівному.

Василь Овдіюк, Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Рівненській області коротко розповів про діяльність Центру, характер взаємодії із громадською приймальнею. Зокрема, п. Василь розповів, що сьогодні система надання безоплатної правової допомоги в Україні – це мережа зі 121 центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та понад 420 бюро правової допомоги з надання такої допомоги у всіх регіонах України. З них у Рівненській області знаходиться 12 бюро правової допомоги та 4 центри з надання БВПД. Також директор Регіонального центру наголосив на змінах до законодавства України, завдяки чому значно розширився перелік категорій громадян, які мають право на отримання безоплатної правової допомоги від держави.

“3 січня 2017 року Петро Порошенко підписав Закон України «Про Вищу раду правосуддя», яким, зокрема, внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу.

Насамперед, йдеться про внутрішньо переміщених осіб та осіб, які до сьогодні лише претендували на отримання такого статусу.

Така ж соціальна гарантія встановлена для осіб, які претендують на отримання статусу учасника бойових дій. Крім того, безоплатна вторинна правова допомога ветеранам війни, зокрема, учасникам бойових дій (на сьогодні їх близько 275 000 осіб), іншим особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надаватиметься не лише з питань їх соціального захисту, як це було до прийняття зазначених змін, а з будь-яких інших питань.

Також суттєво змінилися підходи до визначення рівня малозабезпеченості, що є критерієм для отримання безоплатної вторинної правової допомоги не менше 10 000 000 осіб: по-перше, особа матиме таке право, якщо її дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів; по-друге, враховуватиметься середньомісячний дохід особи, яка звертається за допомогою, а не середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було дотепер.” – повідомляє Василь Овдіюк.

 

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Рівненській області Сергій Іллюк розповів про стан забезпечення парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини і громадянина на території Рівненської області. Зокрема, п. Сергій висвітлив питання основних напрямків діяльності створеного у 2016 році Регіонального представництва Обмудсмана у Рівненській області, порядку звернень з питань, які стосуються порушення прав громадян, ключових напрямків діяльності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також напрямки взаємодії Секретаріату та громадських правозахисних організацій.

Сергій Іллюк повідомив наступне: “Регіональні представництва Уповноваженого з прав людини утворюються Омбудсманом відповідно до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” для забезпечення ефективної діяльності Уповноваженого та доступності здійснення особистого прийому громадян у віддалених від м.Києва адміністративно-територіальних одиницях. Відповідно до покладених завдань регіональні представництва Уповноваженого здійснюють моніторинг додержання конституційних прав і свобод людини і громадянина; надають пропозиції Уповноваженому щодо забезпечення прав і свобод людини; роз’яснюють за дорученням Уповноваженого заходи, яких має вжити особа, що подала звернення до Уповноваженого; забезпечують взаємодію Уповноваженого із представниками інститутів громадянського суспільства; забезпечують організацію та здійснення прийому громадян; вживають заходів щодо реалізації положень Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання; налагоджують зв’язки з територіальними органами державних органів влади, та взаємодіють з органами місцевого самоврядування; забезпечують взаємодію Уповноваженого із неурядовими громадськими організаціям

З метою захисту своїх конституційних прав та інтересів жителі Рівненщини можуть звертатись Регіональне представництва за адресою: м.Рівне, майдан Просвіти, 1, каб.132.”

 

Іванна Смачило, Начальниця Головного територіального управління юстиції в Рівненській області зазначила, що одним із ключових напрямів діяльності Управління юстиції є саме правопросвітня робота, а тому “Буквар скаржника” буде дуже корисним та доречним інформаційним ресурсом, яким співробітники Управління зможуть ділитися зі своїми відвідувачами. Також п. Іванна висловила надію на те, що співпраця громадської приймальні та територіального Управління в подальшому буде ще більш плідною.

 

Сьогодні робота приймальні продовжується, юристи продовжують працювати над попередніми справами і розпочинають нові, однак змінився графік прийому громадян та коло питань, з яких консультують юристи.

“Наразі прийом громадян здійснюється у вівторок та середу з 11 до 16 години. Ми радимо записуватися заздалегідь, щоб людині не довелося чекати, доки юрист працює з іншим заявником. Записатися на прийом можна за телефонами: 067 363 41 31 або 400 851. Також просимо звернути увагу на те, що наразі приймальня зосереджує свою діяльність навколо таких питань: правова допомога учасникам АТО та членам їх сімей, вимушеним переселенцям. Також ми працюємо над питаннями свободи від дискримінації за будь-якою ознакою, правом на належний розгляд звернень і доступу на публічну інформацію. Загалом, ми сподіваємося, що спільна робота приймальні, органів та партнерів, з якими ми співпрацюємо, сприятиме посиленню діалогу між громадянським суспільством та владою, а отже - і дотриманню прав людини і попередженню порушень таких прав з боку органів державної влади та місцевого самоврядування і їх посадових осіб” – підсумувала Марія Цип’ящук.

 

Для довідки:

Громадська приймальня УГСПЛ в м. Рівному знаходиться за адресою: вул. Чорновола, 13, каб. 119, м. Рівне (приміщення Рівненської облспоживспілки)

 

ПЕРЕГЛЯДІВ: 209


Сучасна бібліотека
Блог про сучасні бібліотеки Рівного та області. Ми розповімо, що сьогодні готові запропонувати сучасні "книгозбірні" своєму користувачу і обіцяємо, що Ви будете здивовані.