17.12.2015, 13:01
Круглий стіл на тему: “Надання нотаріальних послуг у сільській місцевості” під головуванням заступника голови Комітету Яніцького В.П.

 19 листопада 2015 року в Комітеті з питань правової політики та правосуддя відбувся круглий стіл на тему: «Надання нотаріальних послуг у сільській місцевості».

 

Круглий стіл пройшов під головуванням заступника Голови Комітету Василя Яніцького.

pb191353

У заході взяли участь народні депутати України, представники Міністерства юстиції України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства фінансів України, Інституту законодавства Верховної Ради України, Української асоціації районних та обласних рад, Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, Нотаріальної палати України, сільські голови та приватні нотаріуси.

яніцький

Відкриваючи круглий стіл В. Яніцький наголосив, що становлення системи професійного та відповідального нотаріату є важливим етапом розвитку нашої правової держави та наразі мають вживатися усі можливі заходи для того, щоб вивести нотаріальну професію на новий якісний європейський рівень.

На селі розміщені, в основному, такі ланки інфраструктурних галузей, що надають послуги повсякденного попиту, тому питання діяльності нотаріусів зажди виклинало проблему доступності для селян. Віддаленість населених пунктів від районних центрів і міст, недостатнє транспортне сполучення між ними призводить до значних грошових та часових витрат за вказані послуги, а також унеможливлює отримати належний доступ до нотаріальних послуг, чим створюються проблеми для селян. З іншого боку в селах і невеличких містах, які як правило віддалені від обласних центрів, ведення нотаріальної практики для фахівців з нотаріату стає економічно невигідним видом діяльності.

image-5c1d2f936a826ff883f9420783ee2ab844812ebc5c2d299567ebf62c1cac8101-V

Розв’язання проблеми підвищення рівня доступності нотаріальних послуг для населення сільської місцевості, у тому числі віддалених населених пунктів, та зменшення витрат людей на такі послуги, можливе шляхом здійснення комплексу правових, організаційних, економічних, соціальних та інформаційних заходів.

Учасники круглого столу під час дискусії обговорили дієвість заходів, які вже виконуються, а також питання створення умов належного забезпечення нотаріальними послугами населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів;

шляхи розв’язання проблеми доступності населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів до нотаріальних послуг;

реалізацію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20 жовтня 2014 року №1709-VII на практиці;

фінансування заходів, спрямованих на покращення нотаріального обслуговування населення сільської місцевості та віддалених населених пунктів тощо.

Представник Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Т. Дідич підтримав ідею надання можливості громадянам посвідчувати довіреності в органі місцевого самоврядування села, селища незалежно від наявності там нотаріуса, що викладена в законопроекті, внесеному народними депутатами України С. Міщенком та В. Развадовським за реєстр. № 1041.

Особливо жваву дискусію викликало питання щодо реалізація Закону № 1709-VII, головною ідеєю якого є надання посадовим особам органів місцевого самоврядування в сільських населених пунктах повноважень щодо видачі свідоцтв про право на спадщину та про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя.

Для вчинення таких нотаріальних дій Законом підвищується кваліфікаційні вимоги для посадових осіб органу місцевого самоврядування: наявність вищої юридичної освіти, досвіду роботи у галузі права не менше трьох років, стажування у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса, навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України, складання іспиту із спадкового права у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.

Представник Міністерства юстиції України Зусік Т.В. зосередилася на проведеній роботі Міністерства юстиції України та прийнятих нормативних актах, зокрема, порядках про проходження уповноваженими посадовими особами органу місцевого самоврядування стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса з питань оформлення спадкових прав; про проведення іспиту комісією з питань складення іспиту із спадкового права посадовими особами органів місцевого самоврядування, уповноваженими на вчинення нотаріальних дій; про проходження уповноваженими посадовими особами органу місцевого самоврядування стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса з питань оформлення спадкових прав.

Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу М. Дякович висловила думку щодо неконституційності положень Закону № 1709-VІІ, оскільки порушуються встановлені Основним законом гарантії щодо рівних можливостей у виборі професії, та запропонувала інші шляхи щодо вирішення питання доступності: надання нотаріальних послуг безкоштовно пільговим категоріям громадян – пенсіонерам, інвалідам, учасникам АТО.

Представник Всеукраїнської Асоціації сільських та селищних рад Л. Хома зауважила, що сільські ради не є конкурентом для нотаріусів та зосередила увагу на необхідності проведення роботи щодо покращення правової допомоги населенню.

Представник відділення нотаріальної палати України в Рівненській області І. Бернацька акцентувала увагу, що внаслідок інформаційної компанії під час прийняття Закону № 1709-VІІ, у селян складалося хибне уявлення, що оформлення спадщини буде відбуватися безкоштовно. Разом з тим, пояснила, що для селян надання таких послуг не може бути безкоштовним, оскільки під час оформлення спадщині необхідна сплата обов’язкових платежів за свідоцтва, довідки тощо. Крім того, зазначила, що враховуючи різний рівень смертності, утримувати працівника як штатну одиницю не в кожній сільській раді буде доцільно.

Завідувач П’ятої Криворізької державної нотаріальної контори Н. Оксамитна висловила думку про те, що до реалізації Закону № 1709-VІІ на практиці, доцільніше було б запровадити пілотний проект в розвинутих селах.

Президент Нотаріальної палати України Н. Василина наголосила на необхідності відтермінування набрання чинності Законом № 1709-VІІ, а за відповідний час виробити злагоджені механізми для реалізації положень цього Закону.

Михайло СЛОБОДЗЯН

ПЕРЕГЛЯДІВ: 289


Михайло Слободзян
помічник-консультант народного депутата України